Kdo byl Adolf Hitler?

Adolf Hitler byl německý nacistický politik, vůdce Národně socialistické dělnické strany (NSDAP), od 30.1.1933 do své smrti německý kancléř. Nelze opomenout, že Hitler byl nejkravější diktátor všech dob, génius zla.

Hitlerova éra

Adolf Hitler se narodil v rakouském Braunau 20.dubna 1889 jako syn nízkopostaveného celního inspektora. Matka Adolfa milovala, otec chtěl, aby se připojil k rakousko-uherské celní správě. To ale Hitler radikálně odmítal. Hitler od svého otce zažil soustavné ponižování a bití. Otec Hitlera byl alkoholik, zemřel v roce 1903. V roce 1906 se sedmnáctiletý Adolf přestěhoval do Vídně. V roce 1907 umírá jeho matka na rakovinu, z toho je velmi zdrcen. Hitler se cítí velmi osamocen. V tomto roce se přihlásil na Akademii výtvarných umění, pro údajný nedostatek talentu byl ale odmítnut. V roce 1913 se odstěhoval do Mnichova. V tomto období je Hitler společensky neschopný tulák a samotář. V letech 1914 – 1918 Hitler bojuje jako dobrovolník v 1. světové válce jako řadový voják. Válka Hitlera úplně změnila, nebýt této války, tak by nebyl Hitler, takový jako byl před touto válkou – ztroskotanec bez ambicí. V roce 1918 Německo kapitulovalo, a to byl Hitlera šok. Hitlerův národ se po válce nacházel v naprostém chaosu, jehož důsledek bylo ekonomické zhroucení. Nyní Hitlera zajímá už jen politika… Hitler věří, že pokud má být Německo vyjímečným národem, tak je nezbytné vybudovat říši po celé Evropě. A díky tomuto zcestnému přesvědčení později vznikla 2. světová válka. V roce 1923 byl spáchán Mnichovský „pivní puč“. Hitler byl odsouzen a uvězněn. Ve vězení nadiktoval Rudolfu Hessovi Mein Kampf (Můj boj). V roce 1928 nacisté získávají 12 křesel v říšském sněmu. V roce 1930 6,4 milionu voličů zajišťuje nacistům 107 parlamentních křesel. V roce 1931 kandiduje Hitler v prezidentských volbách proti Hindenburgovi a získává významých 30% hlasů. V lednu 1933 se Hitler stává říšským kancléřem, a krátce na to (za 3 měsíce) je otevřen koncentrační tábor v Dachau. V roce 1933 nastává Československá krize a Mnichovská konference. Sudety jsou připojeny k Německu a o rok později dochází k likvidaci zbytku Československa. Německá operace Fall Waiss – invaze do Polska 5. října 1939 zahájila 2. světovou válku v Evropě. V roce 1941 Německo napadlo Sovětský svaz (operace Barbarosa) a došlo ke schválení židovské otázky – holocaust. V roce 1943 utrpělo Německo porážku u Stalingradu, pod Moskvou a u Kurska. Němci se ze Sovětské svazu stahují. To je začátek konce „neporazitelné“ Třetí říše. Naštěstí tisíciletá říše netrvala ani 10 let.

Hitler jako vyvolený?

Hitler měl hluboké přesvědčení – věřil, že si ho osud (Bůh) vybral. A německý národ ho v tomto přesvědčení podporoval, v té době viděl Hitlera jako mesiáše, který vyvede německý národ z chaosu. On Hitler se pořád nesmyslně opíral o Boha. Stačí se podívat na přísahu nacistické zločinecké organizace Schutzstaffel (SS):
Něměcky:
Ich schwöre Dir, Adolf Hitler, als Führer und Kanzler des Reiches Treue und Tapferkeit. Ich gelobe Dir und den von Dir bestimmten Vorgesetzten Gehorsam bis in den Tod, so wahr mir Gott helfe.
Česky:
Tobě, Adolfe Hitlere, vůdci a kancléři Německé říše, přísahám věrnost a statečnost. Tobě a nadřazeným, které sám jmenuješ, slibuji poslušnost až do smrti. K tomu mi dopomáhej Bůh.

Adolf Hitler

Adolf Hitler

Hitlerovo zdraví

Hitler měl zažívací potíže, snad proto byl vegetarián. Co je závažnější, trpěl parkinsonovou chorobou, což je degenerativní onemocnění nervového systému. To, že Hitler trpí parkisonovou nemocí, byla patrné především koncem války, kdy se mu neudržitelně třásla levná ruka a levá noha.

Hitler byl hypochondr a užíval celou řadu medikamentů – amfetaminy, barbituráty, stimulanty , antidepresiva… Do určité míry měl na tyto léky závislost. Léky mu dodával doktor Theodor Morell, se kterým Hitlerem trávil mnoho času. Morell byl Hitleovým osobním lékařem od roku 1936. Otázkou zůstává, do jaký míry tato „léčiva“ ovlivnila vzestup a pád Hitlera. Morell léčil Hitlera nekonvenčními metodami, což se vůdci líbilo. Hitler nejčastěji požadoval léčbu pyjavicemi. Pro většinu spolupracovníků Hitlera byla záhada, proč byl zrovna Morell Hitlerův oblíbenec. Morell byl opak Hitlera – zapáchal (nerad se koupal), chodil neupravený.

Atentáty na Hitlera

Hitler měl i celou řadu odpůrců, a to i v období, než se dostal k neomezené moci. Atentrátů na Hitlera byla provedena celá řada. Dne 20. červenec 1944 byl ukutečněn odpůrci režimu (Claus Schenk von Stauffenberg, Hans Speide, Ludwig Beck, Erich Höpner, Hellmuth Stieff…) významný atentát na Hitlera. Atentát byl uskutečněn ve Vlčím doupěti, které se nacházelo v lesích ve Východním Prusku (dnes Polsko). Atentát provedl plukovník Claus Schenk von Stauffenberg. Stauffenberg umístil nálož pod stůl v dřevěném domku, kde se konala porada. Nálož byla slabá a Hitlera ochránil i masivní dubový stůl, který odchýlil tlakovou vlnu vyvolanou explozí. Hitler byl pouzen lehce zraněn. Nicméně utrpěl velký psychický šok, který ještě zhoršil jeho duševní stav. Claus Schenk von Stauffenberg byl následně popraven (+ další stovky lidí). Při antentátu měl být zabit i Heinrich Himmler a Hermann Göring, to se ale spiklencům nepodařilo (ani jeden z nich se schůzky neúčastnil). Hitler měl prostě zemřít jako zbabělec, ne jako hrdina… O tomto antátu byl natočen film Valkýra (2008).

Atentát na Hitlera 20. červenec 1944 Vlčí doupě

Atentát na Hitlera 20. červenec 1944 Vlčí doupě

Smrt Hitlera

Dne 30.dubna 1945 Hitler spáchal sebevraždu společně se svou manželkou Evou Hilerovou v berlínském podzemním bunkru (Führerbunker), který se nacházel hluboko pod Řířškým kancléřstvím. Adolf se zastřelil svou pistolí a Eva spolkla ciankáli. Na přání Hitlera byla obě těla spálena. Evu Braunovou, svou dlouholetou přítelkyni, si Hitler v bunkru 29.4.1945 vzal za svou manželku, proto píši Eva Hitlerová. Po Hitlerově smrti však málokdo věřil, že je Hitler opravdu po smrti. I Stalin si do své smrti myslel, že Hitler z obleženého Berlína uprchl. Vzhledem k této skutečnosti byl Hitler prohlášen za mrtvého až 25. října 1956. Je fakt, že se mohl Hitler z Berlína dostat. Mohl mít připravené letadlo a bezpečně odletět. To ale žádný svěděk z bunkru nepotvrdil. A vzhledem ke skutečnosti, že poslední měsíce před sebevraždou byl Hitler lidskou troskou – vypadal jako stařec, je velký přepoklad, že skutečně spáchal sebevraždu. Avšak důkazy nikdy nebudou, takže pochybnosti budou vždy. O posledních dnech a hodinách nacistického diktátora byl natočen film Pád Třetí říše (2004). Film byl natočen podle knihy, kterou napslala hitlerova osobní sekretářka Traudl Junge. Traudl Junge se ale premiéry filmu nedočkala, protože v roce 2002 zemřela na rakovinu.

Poslední Hitlerova fotka

Poslední Hitlerova fotka

Zahrada říšského kancléřství

Zahrada Říšského kancléřství – zde byl Hitler s chotí spálen

Zalinkuj:

3 comments for “Kdo byl Adolf Hitler?

 1. Arthur
  10.2.2013 at 11.24

  Supr článek, díky 😉

 2. Marie Roztočilová
  22.3.2013 at 22.06

  Pokud považujete všecny lidské bytosti za rovnocené, bez ohledu na to, jestli jsou židé či Židé nebo nežidé, pak nejkrvavějším diktátorem v dějinách lidstva byl Gruzínec Josif Visarionovič Džugašvili, známý jako soudruh Stalin. A pokud považujete za lidi i Číňany, pak Hitlera předhoní i Mao Ce Tung. 😈

  • admin
   28.3.2013 at 7.50

   Bezpochyby, za komunistickými režimy je více obětí, než za Hitlerem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *