Líbání je zdravé! Zdravotní přínosy líbání

Líbáte se se svým partnerem často? Pak budete dlouho zdraví a živí! Líbání je totiž zdraví prospěšné. Pojďme se podívat na zdravotní přínosy líbání.

Líbání je nejen příjemné, ale od této chvíle víte, že líbaní je i pro lidský organismus zdravé. Líbání prokazatelně uvolňuje stres, vyplavuje do krve endorfiny, zrychluje tlukot srdce a snižuje LDL cholesterol (ten špatný). Líbání dokonce může sloužit i jako nový způsob pro získávání hormonů, například testosteronu.

Líbání

Líbání:

1) Snižuje krevní tlak. Líbání totiž rozšiřuje krevní cévy, což pomáhá snižovat krevní tlak u člověka.

2) Zmírňuje křeče a bolesti hlavy. Jak již víme, líbání rozšiřuje krevní cévy a rozšířené cévy napomáhají zmírňovat bolesti, hlavně bolesti hlavy a křeče (i během menstruace).

3) Ničí zubní kaz. Při líbání se totiž zvyšuje se produkce slin. Sliny smývají ze zubů povlak, který často vede k tvorbě zubního kazu. V tomto případě je ale také pravda, že bakterie způsobující zubní kaz se mohou též přenášet během líbání.

4) Líbání produkuje hormony štěstí! Líbání vede k uvolňování lektvarů štěstí jakými jsou serotonin, dopamin a oxytocin. To je důležité nejen pro vaše štěstí, ale pomáhá to také utužovat partnerské vztahy.

MSN k hormonu štěstí dodávají:

„Oxytocin je hormon lásky. Čím jsou jeho hladiny vyšší, tím vyšší je kapacita na lásku „, vysvětluje psychoterapeut Arthur Janov, Ph.D., autor knihy Biologie lásky a ředitel jednoho zdravotního střediska v Santa Monice v Kalifornii.

„Zjistili jsme, že ti, kteří si nedokážou vytvořit trvalý vztah, mají nízké hladiny oxytocinu.“

Co je ještě zajímavější, líbání aktivuje v mozku stejná centra jako odměna či závislost. Výzkumníci, kteří to objevili, říkají:

„Líbání se mohlo vyvinout jako způsob stimulace mozkových systémů odpovědných za sexuální funkci, romantickou lásku a návaznost na jiné lidi.

Smyslem bylo, aby lidé vyhledávali různé partnery, pak aby zaměřili svou pozornost na jednoho pro páření.

A nakonec, aby byli schopni tolerovat svého partnera dost dlouho na to, aby spolu dokázali vychovat potomstvo.

Vaše rty jsou také hustě osazeny nervovými zakončeními, které jsou stimulovány dotykem rtů druhého člověka. Po jejich aktivaci dochází k vylučování mazu, o kterém se předpokládá, že hraje významnou roli při páření.“

Zalinkuj:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *