Vše o černobylské havárii – info, foto, video.

Dne 26. dubna 1986 byl krásný jarní den a cca 43 000 obyvatel města Pripjať na Ukrajině netušilo, že poblíž došlo k nejstrašnější jaderné katastrofě v dějinách. Tento den se zapsal nevymazatelně do paměti nejen obyvatelům města Pripjať, ale i většině lidem po celém světě.

Osudný experiment

Tři kilometry od ukrajinského města Pripjať se nachází jaderná elektrárna V.I. Lenina (Černobylská elektrárna), kam dochází denně do zaměstnání několik tisíc obyvatel tohoto města. Dne 26. dubna 1986 v 1:23 jsou odpojeny bezpečnostní systrémy ve 4. reaktorovém bloku a začíná experiment, jehož výsledek má být ušetření energie. Riskantní experiment se nezdařil a došlo k mohutnému výbuchu. Kryt reaktoru o váze 1.200 tun vyletěl do vzduchu, mohutný proud radioaktivní páry uvolňuje uran a grafit několik set metrů od elektrárny, z místa výbuch vylétá barevný ohnivý sloup plný radioaktivních částic. V jádru vybuchlého reaktoru, 14 metrů pod sutinami, hoří grafit obklopující jaderné palivo a roztavuje uran. Radioaktivní spad bude 100x vyšší, než součet atomových bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. Na místo havárie jsou povoláni hasiči, kteří hasí požár bez patřičného ochranného oblečení. Všichni hasiči jsou vystaveni smrtícím dávkám radiace. Do nevídaného ohně vlévají mnoho litrů vody, ale požár ne a ne uhasit. Brzy ráno jsou mraky zamořené radioaktivním sloupem. V okolí elektrárny vládne naprostý chaos, osm hodin po výbuchu má i prezident Michail Gorbačov pouze minimální informace o havárii. Dnes Gorbačov tvrdí, že byl zpočátku ujišťován, že reaktor je naprosto bezpečný, a že k žádnému výbuchu nedošlo.

Pripjať po havárii

V den havárie je v Pripjaťi běžný život – lidé chodí s dětmi na procházky, nakupují, pracují…. Obyvatelé o fatální katastrofě, vzdálené pouze 3 kilometry, nic nevědí. Až v odpoledních hodinách se po městě pohybují vojáci v maskách, to obyvatelé už ale něco tuší. V odpoledních hodinách jsou v Pripjaťi naměřeny hodnoty před 200 tisíc rentgenu, což je 15.000krát víc, než je přípustná norma. Jenže bude hůř – večer jsou hodnoty 600.000krát vyšší, než normál. I v těchto hodinách reaktor stále hoří a radiace se šíří. Člověk může za rok vstřebat 2 rentgeny bez újmy zdraví, smrtelná dávka pro člověka je více něž 400 rentgenů. 20 hodin po výbuchu úroveň radioaktivity i nadále stoupá. A v Pripjaťi je pořád normální život, obyvatelé jsou ale však čím dál více nervóznější. Až 30 hodin po výbuchu se provádějí první bezpečnostní opatření. Obyvatelům jsou růzdávány jódové tablety, do města přijíždí více než 1.000 autobusů, které mají odvést všechny obyvatele. Aby se zabránilo panice, tak je obyvatelům řečeno, že se zpět brzy vrátí. Za 3,5 hodiny bylo pokojně evakuováno všech 43 000 lidí. 48 hodin po katastrofě jsou ve městě pouze vojáci a členové vědecké delegace.

Sovětský svaz mlžil do poslední chvíle

26. – 27. dubna žene vítr smrtonosnou radiaci na sever Evropy. Dne 28. dubna je zasaženo Švědsko, kde byla zjištěna radioaktivita. Švédové obvolávají sousední státy, zda u nich nedoslo k jaderné katastrofě. Tři dny po havárii se evropské a americké družice zaměřují na Sovětský svaz a objevují trosky černobylské jaderné elektrárny. Poté musí jít Sovětský svaz s pravdou ven. Sověti oznamují celému světu, že u nich došlo k závažnému výbuchu v jaderné elektrárně. Mezitím radioaktivní mrak pluje nad celou Evropou…

Likvidace havárie pokračuje

Třetí den po katastrofě je k poškozené elektrárně posláno 80 vrtulníků, mají za úkol uhasit požár. Posádka vrtulníků shazuje těžké pytle s pískem do rozžhaveného reaktoru. Panuje přesvědčení, že se požár zadusí, když do reaktoru nasypou tuny písku a kyseliny borité, která neutralizuje radiaci. Radiace nad reaktorem přesahuje 3.500 rentgenů, což je skoro devítinásobek smrtící dávky. Díru ucpalo až 6.000 tun písku a kyseliny borité. Nicméně pod touto vrstvou nadále doutná do běla rozžhavené magma. Oheň je nyní zakryt, ale rozhodně není uhasen, takže hrozí nebezpečí druhého výbuchu. Druhý výbuch by měl ještě destruktivnější následky, než ten první. Jediná cesta k poškozenému reaktoru je podzemní cestou. Proto nastupují horníci a budují tunel pod reaktorem. Aby se poškozený reaktor nepropadl, dolní část se zalévá betonem. Týden po havárii jsou evakuováni obyvatelé města Černobyl, které je vzdálené 7 kilometrů od elektrárny. Následují všechny vesnice v okruhu 30 km. Evakuováno je 130.00 lidí, z niž je velká část nebezpečně kontaminována. Osm týdnů po explozi řeší likvidátoři ten nejzávažnější problém – aby se zabránilo šíření radiace, musí se celý reaktor izolovat – udělat monstrózní sarkofág z oceli a betonu. Navzdory extrémním podmínkám, je sedm měsíců po havárii, zóna vyčištěna a je dokončen sarkofág, který byl zkonstruován tak, aby vydržel 30 let.

Likvidace havárie se účastnilo neuvěřitelých 500.000 lidí (civilistů i vojáků). Celá operace stála 18 miliard rublů, v té době měl rubl hodnotu jednoho dolaru. To je ale nic oproti lidským obětem 🙁

Černobyl dnes

Dnes, navzdory povětrnostním podmínkám, sarkofág chátrá a rozpadá se, brzy bude potřeba jeho výměna. Jenže na to Ukrajina nemá finanční prostředky. Pod tímto sarkofágem se i dnes ukrývá smrtící jed, který může jednou vychrlit do ovzduší. A proto je nový sarkofág v plánu, nový sarkofág by měl překrýt původní sarkofág. To by stálo 1 miliardu amerických dolarů. Na toto byl vytvořen mezinárodní fond, který spravuje Hans Blix. Všichni odborníci na světě si uvědomují, že původní sarkofág se nikdy nesmí zhroutit. Uvnitř je totiž 100 kg plutonia. 1 mikrogram představuje pro člověka smrtelnou dávku! Takže v Černobylu je tolik plutonia, že by to otrávilo 100 milionů lidí. Předpokládaný poločas rozpadu plutonia je neuvěřitelných 245.000 let.

I více než 20 let po katastrofě, zůstává oblast černobylu neobyvatelná. V současnosti žije v kontaminovaných oblastech Ukrajiny, Ruska a Běloruska 8 milionu lidí, kteří pojídají radioaktivní potraviny, které se pořád kantaminují. Jen v v Bělorusku trpí v důsledku kontaminace 300.000 dětí.

Dnes dobové dokumenty dokazují, že v té době se lidem neskutečně lhalo. Z dokumentů je například patrné, že 12. května 1986 bylo hospitalizováno 10.198 lidí na nemoc z ozáření. Úřady však tvrdily, že vše je naprosto v pořádku a není potřeba se ničeho obávat. To je klasický komunistický režim…

Online video: Černobyl- zkáza, smrt a ticho

Fotogalerie: Černobylská elektrárna, město Pripjať

Zalinkuj:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *